Sposoby rozwiązywania problemów z klawiaturą

awaria klawiatury w laptopieProblemy z klawiaturą nie są zjawiskiem rzadkim, choć ich źródła potrafią być zróżnicowane. Najczęściej jest nim zalanie lub niewłaściwe czyszczenie, bywa jednak i tak, że dochodzi do uszkodzenia baterii. Już na wstępie warto zwrócić uwagę na to, że problemy z klawiaturą mogą nie być wcale najbardziej uciążliwymi, z jakimi będziemy mieli do czynienia po jej zalaniu. Bardzo często okazuje się, że uszkodzeniu uległy i inne części komputera. Co gorsza, nie musi być to wcale widoczne na pierwszy rzut oka. Niewskazane jest uruchamianie sprzętu, który znajduje się w takim stanie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przekazanie go do serwisu. Jeśli jednak klawiatura nie klei się i nie wykazuje oznak zalania, sami możemy spróbować postawić diagnozę, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo tego, że będzie ona trafna. Pierwszym krokiem powinno być wyjęcie z laptopa baterii i podłączenie zasilacza, aby upewnić się, czy klawiatura działa. Jeśli już ten krok przyniósł poprawę możemy domniemać, że uszkodzeniu uległa elektronika baterii.

Jeśli chcemy potwierdzić naszą teorię, powinniśmy wyjąć baterię, wyłączając wcześniej laptopa, a następnie zamontować ją jeszcze raz. Wskazane jest też wyczyszczenie styków baterii, jeśli jednak nadal nie ma poprawy, może się okazać, że wymiana elektroniki baterii będzie jedynym rozwiązaniem możliwym do zaakceptowania. Niekiedy wymiana elektroniki jest zresztą nieopłacalna, zawsze jest zaś czynnością na tyle skomplikowaną, że warto pozostawić ją profesjonalistom.

klawiatura w laptopie nie działaJeśli nie zabieramy laptopa ze sobą i wykorzystujemy go przede wszystkim w charakterze komputera stacjonarnego – zawsze możemy wyciągnąć baterię i pracować bez niej. Co jednak zrobić, jeśli wyjęcie baterii nie przyniosło żadnych rezultatów? W takim przypadku warto sprawdzić klawiaturę. Tu idealny jest dostęp do laptopa o podobnych parametrach tak, aby możliwa była podmiana klawiatury. W innym przypadku można skorzystać z pomocy serwisu. Jeśli winna jest sama klawiatura, jej zamiana na nową jest jedynym rozwiązaniem, które można zastosować. Nie zaszkodzi również, jeśli upewnimy się, w jakim stanie jest tasiemka, która łączy klawiaturę z płytą główną laptopa. Już same wizualne oględziny mogą nam pomóc w postawieniu diagnozy, gdy bowiem dostrzeżemy nieprawidłowości musimy liczyć się z tym, że czekać nas będzie wymiana klawiatury. Warto też sprawdzić gniazdo w płycie głównej, jakiekolwiek nieprawidłowości sugerują zaś, że konieczne staje się jego czyszczenie lub wymiana. W tym przypadku przydaje się jednak specjalistyczny sprzęt, warto więc zaufać profesjonalistom.Mirek

Serwisant PC w Ardeweb