Jak dbać o układ chłodzenia w laptopie?

układ chłodzenia w laptopieChoć układ chłodzenia ma szczególne znaczenie dla laptopa, nie można zaprzeczyć również temu, że jest układem wyjątkowo wrażliwym na czynniki zewnętrzne. Jego praca przypomina nieco pracę odkurzacza, nie powinniśmy więc dziwić się, że mówimy o układzie, który potrafi zgromadzić kurz w imponujących ilościach. Jego obecność w układzie bywa wyjątkowo groźna prowadząc nie tylko do zmniejszenia jego wydajności, ale także do przegrzewania się układów płyty głównej. W rezultacie laptop staje się niestabilny, wyłącza się i resetuje, w skrajnym przypadku zaś uszkodzeniu ulegają nawet chipy płyty głównej. Najważniejszą czynnością wykonywaną przez właściciela laptopa powinno być regularne usuwanie kurzu z układu chłodzenia.

Nie zaszkodzi jednak również, gdy systematycznie wymienimy elementy przewodzące ciepło, a więc termopady oraz pasty przewodzące. Pierwszym krokiem na drodze ku prawidłowej konserwacji układu chłodzenia powinno być systematyczne sprawdzanie oraz czyszczenie otworów, których zadanie polega na pochłanianiu powietrza. Najlepiej wyłączyć wtedy laptop, podczas czyszczenia może bowiem dojść do zaburzenia prawidłowej pracy wentylatora.

chłodzenie w laptopieProblem nie jest poważny, gdy wentylator jest zamontowany pod klapkami zlokalizowanymi w spodniej części laptopa. Pozwala to na łatwe dostanie się do niego i dokonanie inspekcji jego elementów składowych. Sytuacja komplikuje się jednak wówczas, gdy układ chłodzenia jest ukryty, w takim przypadku bowiem wymiana termopadów jest możliwa jedynie po rozebraniu laptopa. Bez względu na to, czy przystępujemy do wymiany znajdujących się na procesorach past przewodzących, czy też termopadów, które znajdują się na mostkach i kartach grafiki, pamiętajmy o tym, że nadmierna oszczędność wcale nie musi być opłacalna. Przegrzanie się komputera jest znacznie bardziej kosztowne, lepiej więc podejmować działania zapobiegawcze. Gdy naszym problemem jest głośna praca wentylatora, przeanalizujmy jego stan. Przyczyną mogą być luzy wirnika, który, w takiej sytuacji, powinien być wymieniony na nowy model.Dariusz

Właściciel serwisu Ardeweb