Komputer się nie włącza - jak rozwiązywać typowy problem?

komputer się nie włączaJak każdy sprzęt elektroniczny również komputer podlega różnorakim awariom i trzeba sobie z nimi jakoś radzić. Typowym problem wydaje się być kłopot z uruchomieniem laptopa, z którym radzić sobie musiał chyba każdy człowiek. Problemy z uruchamianiem się laptopa możemy włożyć w dwie różne grupy kłopotów, z którymi trzeba będzie sobie radzić. Pierwsza grupa to sytuacje, w których komputer w ogóle nie rusza, po tym jak zostanie uruchomiony. W takiej sytuacji robimy wstępną instalację i szukamy potencjalnych przyczyn. Próbujemy wyjąć baterię i staramy się uruchomić komputer z samego zasilania zewnętrznego. Jeśli laptop jest zasilany powinna nam to zasygnalizować odpowiednia dioda na obudowie. Warto zbadać działanie ładowarki, która również mogła ulec zniszczeniu. Jeśli mamy możliwość to powinniśmy poszukać takiej samej ładowarki i baterii i sprawdzić czy z tymi komponentami komputer będzie funkcjonował.

Dzięki temu szybko możemy eliminować pewne powody takiego stanu rzeczy. Gdy uszkodzona jest ładowarka trzeba pomyśleć o kupnie nowej. Lepiej będzie tutaj zdecydować się na całkowicie nową oryginalną. Ewentualnie zamiennik pod warunkiem, że jego parametry będą dostosowane do tego napięcia, które jest potrzebne w komputerze. Jeśli w zamienniku wtyk jest niepasujący warto pomyśleć o specjalnych przejściówkach, które dostępne są w sklepach. Uważajmy również na zamienniki, gdyż ich użycie może prowadzić do awarii sprzętu.

laptop nie uruchamia sięDruga grupa problemów ze sprzętem to kwestie związane z psuciem się elementów wewnątrz komputera. Jeśli jest już po gwarancji można rozłożyć obudowę i zajrzeć do wnętrza sprzętu, by zbadać co się tam dzieje. Oczywiście zaczynamy od płyty głównej i kondensatorów, które mogą się tam psuć. Mogą one odłączyć się od płyty głównej w związku z czym trzeba będzie je wyczyścić i przyłączyć nowym lutem. Gdy komputer się włączy ale nie ma ekranu możemy mieć problem z kartą graficzną czy też pamięcią ram. Przy pamięci RAM można myśleć o jej samodzielnej wymianie, kontrolując poszczególne jej kości. Zupełnie inaczej jednak jeśli chodzi o kartę graficzną, gdzie psuje się mostek północy i którego wymianą powinna się zająć osoba odpowiednio do tego przygotowana posiadająca na tym polu doświadczenie. Trzeba w takiej sytuacji unikać czyszczenia i naprawy takich elementów, lecz konieczna jest solidna wymiana na elementy całkowicie nowe, które będą funkcjonować na właściwym poziomie.Tomasz

Manager działu Serwis w Ardeweb